Projekt REFRESH přináší do Moravskoslezského kraje unikátní evropskou infrastrukturu, která významně posílí výzkumný a inovační potenciál regionu v klíčových oblastech: udržitelné energetiky, digitalizace a automatizace průmyslu, pokročilých environmentálních technologií i chytrých materiálových řešení. Jedná se o strategickou investici, která zásadně přispěje k rozvoji vědecké excelence a konkurenceschopnosti kraje nejen v rámci České republiky, ale i celé Evropy.

Tento projekt hraje stěžejní roli v realizaci strategie SMARAGD, jejímž cílem je transformace Moravskoslezského kraje v moderní, technologicky vyspělý a environmentálně odpovědný region (SMARt And Green District). Klíčovým prvkem této strategie je rozvoj inovačního ekosystému s důrazem na tzv. živé laboratoře, které propojují akademickou sféru, progresivní podniky i veřejný sektor pod vedením Moravskoslezského kraje. Takto vzniklé synergie urychlují vývoj a zavádění inovací, které mají přímý dopad na regionální i národní úroveň.

Mezi hlavní aktivity projektu patří:

  • vědeckovýzkumné činnosti zahrnující nábor špičkových domácích i zahraničních odborníků, budování a modernizaci špičkové infrastruktury, efektivní propojení inovačních potřeb podniků s výzkumnými aktivitami a komplexní podpora transferu technologií a komercializace výsledků v rámci čtyř navzájem provázaných živých laboratoří:
    • Energy Lab – zaměřený na rozvoj udržitelných energetických řešení a dekarbonizaci, s cílem posílit energetickou a surovinovou soběstačnost regionu.
    • Industry 4.0 & Automotive Lab – orientovaný na digitalizaci a automatizaci výroby a dopravy, zvyšující efektivitu a optimalizaci průmyslových procesů.
    • Materials & Environment Lab – specializovaný na vývoj nových materiálů a environmentálních technologií, přispívající k vyšší efektivitě a udržitelnosti moderního průmyslu.
    • Social Lab – analyzující a řešící sociální aspekty zavádění nových technologií a jejich dopad na společnost, s důrazem na integraci sociální dimenze do všech aktivit projektu.
  • výstavba nového centra CPIT TL4 včetně testovacího polygonu pro autonomní mobilitu a modernizace prostor v areálu VŠB-TUO.

REFRESH si klade za cíl:

  • vybudovat silný inovační ekosystém v Moravskoslezském kraji napříč čtyřmi hlavními doménami specializace: nová energetika, automatizace a robotika pro výrobu a dopravu, digitalizace, nové materiály a environmentální technologie se zohledněním socioekonomických aspektů,
  • vytvořit více než 100 nových pracovních míst pro špičkové české i zahraniční výzkumníky,
  • zvýšit konkurenceschopnost kraje v získávání zahraničních grantů, posílit vědeckou excelenci a atraktivitu regionu jako významného centra vysokoškolského vzdělávání,
  • vybudovat evropsky významnou infrastrukturu pro výzkum a transfer technologií v zásadních oblastech a maximalizovat komerční využití výsledků výzkumu prostřednictvím efektivní spolupráce s průmyslem.

Projekt REFRESH tak představuje zásadní krok k posílení pozice Moravskoslezského kraje jako lídra transformace směrem k chytré, udržitelné a konkurenceschopné ekonomice budoucnosti.

Projekt přinese 106 pracovních míst ve výzkumu, 15 podaných patentových přihlášek, 50 projektů ve spolupráci s veřejnou správou, 450 impaktovaných publikací, 10 excelentních vědců.

Milníky projektu jsou následující:

V prvním čtvrtletí roku 2025 je plánováno zahájení výstavby nové budovy CPIT TL4. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2025 proběhne předložení průběžného hodnocení projektu (MID term evaluace). Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2026 je poté plánována dodávka přístrojového vybavení.

Harmonogram projektu

Partneři projektu

  • Ostravská univerzita
  • Moravskoslezské inovační centrum Ostrava, a.s.
  • Fraunhofer-Gesellschaft zur Förderung der angewandten Forschung e. V.

Seznámení s projektem
Nositel projektu:
VŠB – Technická univerzita Ostrava
Oblast podpory:
Výzkum a vývoj
Kraj:
Moravskoslezský kraj
Lokalita:
Kampus VŠB - Technická univerzita, Ostrava - Poruba

Typ projektu:
Investiční
Stav projektu:
Probíhá realizace

Celkové náklady:
2 625 000 000 Kč
Předpokládaná výše dotace:
2 231 250 000 Kč
Uvedené částky jsou pouze orientační a budou se pravděpodobně měnit.