Vizí projektu je vychovat absolventy, kteří disponují relevantními znalostmi, praktickými i přenositelnými dovednostmi a kteří jsou schopni proaktivně reagovat na proměnlivé požadavky trhu práce. Právě adaptabilita a inovativnost absolventů tvoří základní předpoklad úspěšné a udržitelné transformace regionu.
Cílem předkládaného projektu je zvýšit uplatnitelnost absolventů na současném a budoucím trhu práce a podpořit jejich schopnost pružně reagovat na dynamicky se měnící vnější podmínky a potřeby zaměstnavatelů. Absolventi budou vstupovat na trh práce lépe vybaveni jak odbornými znalostmi, tak dovednostmi, přenositelnými jazykovými, digitálními kompetencemi i měkkými klíčovými kompetencemi, které uplatní v moderním průmyslu, službách nebo ve vlastním podnikání. Tohoto cíle může být dosaženo pouze prostřednictvím zvyšování kvality vzdělávání, modernizací kurikula odborného vzdělávání na středních školách, rozvojem podnikavosti a napojením se na lídry inovací v regionu. Klíčovým nástrojem k dosažení deklarovaného cíle je systematické a cílené vzdělávání učitelů, kteří se žáky pracují.
Transformační potenciál
Projekt je tvořen souborem aktivit, jejichž cílem je kontinuálně a dlouhodobě zvyšovat kvalitu vzdělávání a nastartovat rozvoj podnikání v Moravskoslezském kraji (MSK), jakožto dvou významných parametrů, které přispějí k vypořádání se s hospodářskými a sociálními změnami, kterými region prošel a prochází. Jedná se o dlouhodobý projekt MSK přesahující dobu udržitelnosti OPST, kontinuita aktivit a dopadů projektu bude zajištěna po skončení financování OPST z rozpočtu MSK či dalších externích zdrojů.
Partnerství
Jedná se o partnersky připravovaný projekt. Nositelem a žadatel o dotaci je Moravskoslezský kraj, největší poskytovatel středoškolského vzdělávání (zřizovatel 90 středních škol) a garant financování celého projektu, a to včetně aktivit zapojených partnerů. Obsahovou náplň zajištují partneři projektu, organizace, které jsou navázány na MSK.
Stěžejní neinvestiční část doplňuje výstavba nového objektu MTA, který bude sloužit nejen jako centrum pro školení pedagogů a odborný trénink žáků, ale také jako model environmentálně šetrných technologií v praxi.
Do roku 2025 si 20 zapojených škol vytvoří vlastní vizi a plán, jak se dál rozvíjet jako „učící se školy“. Vznikne také minimálně 220 EduBoxů® – chytrých výukových balíčků, které budou zdarma dostupné online. A co víc? Na středních školách v kraji bude fungovat 15 podnikatelských inkubátorů, kde si studenti mohou zkoušet podnikání v praxi.
Projekt propojuje školy s reálným světem a pomáhá mladým lidem růst – nejen ve třídách, ale i mimo ně. Projekt propojuje vzdělávání s reálným prostředím, posiluje rozvoj mladých lidí nejen ve školních lavicích, ale i mimo ně, a vytváří pevné základy pro dlouhodobou prosperitu a konkurenceschopnost Moravskoslezského kraje.