„Jsme tu, abychom zajistili férové podmínky pro přechod od „uhelné“ ekonomiky, která zhoršuje životní prostředí, k čisté a odolné ekonomice v naší zemi. Snažíme se předcházet negativním dopadům na lidi a nabídnout regionům lepší budoucnost bez těžby a spalování fosilních paliv, jako je uhlí,“ řekl vrchní ředitel sekce ekonomiky životního prostředí Ministerstva životního prostředí Jan Kříž.
Strategické projekty vzešly z potřeb v uhelných krajích a jejich cílem je podpora transformačního procesu v nich. Z jejich aktivit budou těžit malé a střední firmy, včetně začínajících, značná část investic míří do oblasti výzkumu a vývoje nebo obnovy území. V Ústeckém kraji je předloženo celkem 9 projektů se strategickým významem za 7 mld. Kč. Mezi ně patří Transformační centrum Ústeckého kraje podporující podnikání nebo projekt Synergys, který je zaměřen na geotermální energii pro vytápění i ochlazování domácností. V sousedním Karlovarském kraji zase vzniká projekt, který resocializuje a revitalizuje jezero Medard a jeho bezprostřední okolí, tedy území, kde již proběhla zákonná rekultivace po těžbě hnědého uhlí. Bude tak následovat povedenou transformaci jezera Most.
Mimo strategických projektů, které vzešly z potřeb samotných krajů nabízí program pomoc v dalších oblastech: podnikání, výzkum a vývoj, čistá energie, digitální inovace, obnova území, oběhové hospodářství, lidé a dovednosti. Vyhlášeno bylo více než 50 výzev pro předkládání žádostí, aktuální nabídku dotací najdete na webu www.opst.cz.
Na festivalovém stánku Spravedlivé transformace se až do 11. srpna může veřejnost dozvědět více o tom, jak společně s kraji ministerstvo tvoří férové podmínky pro lepší budoucnost. Jednoduše přijďte se přesvědčit.