Z evropských fondů už míří do Karlovarského, Ústeckého a Moravskoslezského kraje miliardy korun na projekty, které mají zásadně proměnit jejich budoucnost. Tyto tři uhelné regiony patří k nejvíce strukturálně postiženým oblastem v zemi. Dnes stojí před výzvou přechodu od těžkého průmyslu k inovacím, vzdělávání, udržitelnému podnikání a novým technologiím.

Operační program Spravedlivá transformace (OPST) jehož řídícím orgánem je Ministerstvo životního prostředí přiděluje na tuto změnu přes 41 miliard korun. Téměř polovina této částky už je určena pro 22 strategických projektů, které kombinují investice do infrastruktury i měkkých programů.

Co se už rozbíhá

Projekty, které dostaly zelenou, zahrnují například ostravskou vědeckou knihovnu a centrum digitalizace Černá kostka nebo projekt Green Energy Technologies Centre of UJEP (GET), který je zaměřený na inovativní a udržitelné energetické technologie a systémy šetrné k životnímu prostředí, ale taky modernizaci střední školy v Karlových Varech zaměřené na sklářství a keramiku či vybudování  lázeňského výzkumu.

Z 22 doporučených strategických projektů některé již začaly fungovat. Další se připravují na spuštění v nejbližších měsících. V Moravskoslezském kraji se mohou například těšit na projekt POHO park Gabriela, který přispěje k oživení tzv. pohornické krajiny poničené dlouhými léty těžby na Karvinsku.

Rizika a opatření

Program čelí rizikům spojeným s nutností přidělené finanční prostředky rychle vyčerpat. Do konce roku 2026 musí Česko proplatit příjemcům 1,6 miliardy korun. Zatím byly skutečně proplaceny takřka 3 miliardy, tedy zhruba 7,2 % z celkové alokace. Proto vznikla pracovní skupina pro řízení rizik, která sleduje postup projektů a v případě zpoždění hledá náhradní řešení.

Sociální dopady a širší podpora

Kromě strategických projektů podporuje OPST i menší výzvy zaměřené na vzdělávání, zaměstnanost a sociální stabilitu. Například výzvy v Ústeckém a Karlovarském kraji cílí na podporu mladých lidí ze znevýhodněného prostředí. Financují se i projekty v oblasti cirkulární ekonomiky, kultury, školství nebo rekultivace krajiny.

K dispozici jsou také bezúročné úvěry pro podnikatele, například na pořízení vybavení nebo software. Výhodou je, že peníze jsou dostupné předem a splátky lze rozložit až na 10 let. Na úvěry je aktuálně vyčleněno 2 miliardy korun a plánuje se jejich další navýšení.

Co bude klíčové dál

Spravedlivá transformace má být především přínosem pro lidi v regionech. Vedle technických parametrů proto bude důležité i to, zda projekty skutečně zlepší kvalitu života, vytvoří pracovní místa, udrží mladé lidi v regionech a podpoří místní podnikání. První výsledky už jsou vidět, ale skutečný dopad prověří až nadcházející roky.