Celkem 350 milionů korun je připraveno ve výzvách na podporu oběhového hospodářství pro obce, kraje i podnikatele z Ústeckého a Moravskoslezského kraje.

Od 6. srpna mohou žadatelé podávat žádosti o podporu projektů na budování nebo modernizaci třídicích linek, bioplynových linek, zařízení pro materiálové využití odpadu, chemickou recyklaci či nakládání s nebezpečnými odpady. Na projekty z Ústeckého kraje je ve výzvě č. 89 připraveno 100 mil. Kč, pro žadatele z Moravskoslezského kraje je ve výzvě č. 90 vyčleněno 250 mil. Kč.

Podpora oběhového hospodářství je jedním z klíčových nástrojů pro transformaci strukturálně postižených regionů. Operační program Spravedlivá transformace (OPST) vyhlásil již na začátku roku 2023 tři výzvy zaměřené na inovativní projekty v této oblasti, jejichž cílem bylo nastartovat nové podnikatelské aktivity, snížit množství odpadu a posílit soběstačnost Česka v oblasti recyklace.

Výzvy byly určeny pro podniky, které chtějí investovat do vývoje, zavádění a rozšiřování technologií pro opětovné využití materiálů, ať už jde o stavební odpad, plasty nebo lithium z trakčních baterií. Celková alokace do této oblasti přesáhla 1,3 miliardy Kč a další prostředky přicházejí s vyhlášením výzev nových výzev.

Co již bylo z prostředků OPST podpořeno

Z podpořených projektů lze vyzdvihnout například:

  • Zvýšení a trvalé udržení kapacity recyklační linky – projekt cílí na efektivní zpracování materiálu získávaného z použitých nápojových kartonů po odstranění papírové vrstvy, díky využití unikátní inovativní linky na recyklaci polyalu, což je zkratka pro polymerový a hliníkový kompozit, který vzniká jako vedlejší produkt při recyklaci nápojových kartonů typu Tetra Pak. Jedná se o první linku svého druhu v EU a potažmo i na světě.
  • Technologie pro recyklaci trakčních lithiových baterií – firma zavádí nový způsob zpracování Li-Ion baterií, který sníží závislost na dovozu surovin a posílí využití druhotných surovin.
  • Pokročilá chemická recyklace plastů – investice směřují do využití technologie anaerobního termického štěpení k přeměně směsných odpadních plastů primárně na kapalné meziprodukty využitelné v dalším průmyslu.

Co je cílem pokračování podpory

Ministerstvo životního prostředí, které OPST řídí vnímá oběhové hospodářství jako jeden z pilířů přechodu na klimaticky neutrální ekonomiku. Díky podpoře se mají regiony zbavit závislosti na těžkém průmyslu a začít stavět svou budoucnost na znalostní ekonomice, inovacích a udržitelných technologiích.

Projekty musí splňovat přísné environmentální podmínky (např. zásadu DNSH – „významně nepoškozovat“), být realizovány na území uhelných krajů a naplňovat cíle cirkulární ekonomiky.

 Více informací k těmto výzvám získáte na webu www.opst.cz.

89. výzva

90. výzva