Podpora míří primárně do oblasti práce s kolektivy dětí a mládeže v nejohroženějších lokalitách s cílem snížit předčasné odchody ze vzdělávání a nezaměstnanost mladých.
K naplnění tohoto cíle mají přispět hned tři pilíře podpory. V prvním pilíři budou prostředky investovány do zvyšování kvalifikace a na specializované vzdělávání zaměstnanců v oblasti sociálních a preventivních služeb. Podpořeno bude i předávání dobré praxe v rámci kraje, například formou workshopů či stáží, či vznik případových skupin zaměřených na práci s děti.
Prostředky jsou určeny zaměstnancům, kteří pracují s cílovou skupinou dětí a mládeže a zvýší si tak své kompetence, zejména zaměstnancům měst a obcí a jejich organizací, zaměstnancům škol a nestátních neziskových organizací.
Na tuto aktivitu může podat projektovou žádost pouze kraj. V návaznosti na ni mohou být řešeny projekty v dalších pilířích, které společně přispějí k posílení sociální stability v kraji.
Předmětem podpory v druhém pilíři je činnost sociálních pracovníků a navazující činnost preventistů. Podpora v tomto pilíři směřuje městům a obcím k zajištění personální kapacity pro dlouhodobou práci s dětmi a mládeží.
Třetí pilíř pak míří na podporu samotných kolektivů dětí a mládeže. Prostředky jsou určeny pro základní a střední školy, financované z veřejných zdrojů, jejich zřizovatele a místní akční skupiny. Podporovány budou vícedenní preventivní pobyty pro žáky základních a středních škol (adaptační kurzy, intervenční pobyty apod.).
Projekty lze realizovat pouze v obcích uvedených v příloze výzvy vyjma prvního pilíře, u něhož dopady projektu musí směřovat do obcí uvedených v příloze výzvy, ale vzdělávací aktivity mohou probíhat v jakémkoliv kraji v Česku.
Podpora má formu dotace. Míra podpory je stanovena u prvního a druhého pilíře na 85 % z celkových způsobilých výdajů, pro třetí pilíř na 100 % z celkových způsobilých výdajů. Financování projektu probíhá pomocí průběžných ex-post plateb.
Pro Karlovarský kraj je celková alokace 220 milionů korun, pro Ústecký kraj na všechny tři pilíře 330 milionů korun.
Žádosti je možné podávat až do 30. června 2025.
Více podrobností naleznete v textu výzev:
V obou krajích je o téma velký zájem proto krajské úřady pořádají pro dotčené obce semináře, na kterých jsou podmínky výzvy podrobně vysvětlovány. V Ústeckém kraji se seminář konal již 30.8. V tomto kraji bude výzva navazovat na pilotní projekt, který byl realizovaný prostřednictvím odboru sociálních věcí krajského úřadu ve vazbě na prevenci kriminality.
V Karlovarském kraji je setkání u kulatého stolu na téma Posílení sociální stability v Karlovarském kraji plánované na 2. října 2024 na městském úřadě v Sokolově. Registrovat se lze na e-mailu rsk@kr-karlovarsky.cz.