Přidávají se peníze na potravinové banky, které rozdávají jídlo lidem, kteří nejsou v dobré sociální situaci. Kromě pomoci lidem také pomáhají snižovat množství odpadu. Bohužel je stále jednodušší jídlo, které třeba končí trvanlivost, vyhodit, než ho rozdat. Díky potravinovým bankám se tato plýtvající kola globalizace daří aspoň trochu brzdit.

Do ulic vyjedou další stovky aut na elektřinu nebo na vodíkový pohon. Nákup aut pro obce a další organizace podporuje nová výzva, ve které je dosud rekordní částka 600 milionů korun.

Energie jsou a budou velkým tématem následujících let. Jednak kvůli zdražování, dále také kvůli pokračující válce na Ukrajině, která převrací trh s energiemi. Cest k vymanění se ze závislosti na ruském plynu, které si stanovila Evropa jako cíl, je několik. Je to hledání nových zdrojů a energetické úspory. Například nemocnice v Bohnicích šla cestou výrazných energetických úspor, uvažuje se o podpoře takzvané agrovoltaiky, tedy synergie solárních panelů a pěstování plodin.

V Úspěšném projektu se podíváme do Vojenských lesů, které nechali vytvořit několik vodních ploch, které pomohou se zadržováním vody v krajině. V reportáži vás zavedeme do Oskořínku, kde rostou oskeruše. V rubrice Zahraničí se dostaneme za polární kruh a v Technologiích si můžete přečíst, že fotosyntéze přestává být výsadou rostlin.

PRIORITA 6/2022 ke stažení