Srdečně vás zveme na 1. výroční konferenci Operačního programu Spravedlivá transformace s názvem:„Jednoduše TRANSFORMUJEM“!

Přijďte se zapojit do diskuse o tom, jak se daří transformaci uhelných regionů po dvou letech od spuštění programu. Konference nabídne příležitost setkat se s předními odborníky veřejné správy, Evropské komise a představiteli uhelných regionů z Česka i zahraničí.

Po úvodním slově pana ministra se v dopolední panelové diskusi zaměříme na český i evropský kontext transformace a inspiraci, kterou můžeme načerpat od ostatních zemí EU. Odpoledne vás zveme na interaktivní workshopy, kde se budete moci aktivně podílet na hledání odpovědí na klíčové otázky, jako je budoucnost uhelných regionů po roce 2027, zapojení veřejnosti do procesu transformace nebo efektivní využití finančních nástrojů k podpoře inovací.

Konference je určena pro přímé aktéry transformačního procesu na lokální i vládní úrovni a budou se jí také účastnit zahraniční hosté.  

JEDNODUŠE, nepropásněte tuto jedinečnou příležitost být součástí TRANSFORMACE.

 

Registrace je otevřena do 15. ledna 2025

Neváhejte a registrujte se. Kapacita je omezena.

CHCI SE REGISTROVAT
 

Program

Dopolední blok

  • 9:00 – 9:30 Registrace a ranní káva
  • 9:30 – 9:45 Úvodní slovo
    Mgr. Petr Hladík, ministr životního prostředí
    Mgr. Richard Brabec, hejtman Ústeckého kraje
    Pascal Boijmans, vedoucí oddělení Česká republika a Slovensko, DG Regio, Evropská komise
  • 9:45 – 10:45 1. blok – Jak daleko jsme s transformací v ČR nyní a jaká k tomu vedla cesta?
    Kde se nacházíme – Ing. Radana Leistner Kratochvílová, Ministerstvo životního prostředí, ředitelka Odbor podpory transformace na nízkouhlíkovou ekonomiku

    Panelová diskuse:
    Ing. Jan Kříž, vrchní ředitel sekce ekonomiky životního prostředí, Ministerstvo životního prostředí
    Ing. Lukáš Vlček, ministr průmyslu a obchodu
    zástupce Ministerstva pro místní rozvoj
    zástupci českých uhelných regionů
  • 10:45 – 11:45 2. blok – Čím nás mohou v transformaci inspirovat uhelné regiony z dalších zemí EU?
    Evropská komise, DG Regio
    Dariusz Stankiewicz, specialista na transformaci, Regionální úřad, Slezské vojvodství, Polsko
    Meelis Kuusk, generální ředitel Unie municipalit v regionu Ida – Virumaa Estonsko
    Zsuzsa Piskóti-Kovács, zástupce platformy spravedlivé transformace, Maďarsko
    Luise Port a Thomas Maurer, členové výzkumné platformy Land-Innovation-Lausitz
    Martina Lamačková, vedoucí Odboru regionálního rozvoje v Trenčínském kraji

Odpolední blok

  • 11:45 – 13:00 Oběd a networking
  • 13:00 – 15:00 Odpolední workshopy:
    1. Jak jednoduše transformovat uhelné regiony i po roce 2027?
    2. Jak jednoduše zapojit veřejnost do procesu transformace?
    3. Jak jednoduše využít finanční nástroje v transformaci?
  • 15:00 – 15:30 Coffee break a networking
  • 15:30 – 16:10 Závěr
    Shrnutí závěrů jednotlivých workshopů a závěrečné slovo
 

Hosté

Současný ministr životního prostředí se problematice životního prostředí se věnuje více než deset let. Od roku 2014 zodpovídal za problematiku životního prostředí jako první náměstek primátorky města Brna a od roku 2019 je předsedou odborné komise KDU-ČSL pro oblast životního prostředí. V Brně se mu podařilo zavést dotační titul na tvorbu zelených střech nebo zachytávání dešťové vody.  Spolu s bývalou ministryní životního prostředí Annou Hubáčkovou připravoval program koalice SPOLU za životní prostředí a programové prohlášení vlády v této oblasti.

Je vrchním ředitelem sekce ekonomiky na Ministerstvu životního prostředí ČR. Věnuje se zejména implementaci evropských fondů a ekonomickým nástrojům pro podporu udržitelných projektů. K jeho klíčovým činnostem patří správa Operačního programu Životní prostředí, který financuje projekty zaměřené na zlepšení vodohospodářství, ochranu před povodněmi, retenci vody a další enviromentální opatření. V minulosti se podílel na optimalizaci administrativních procesů u evropských dotací. Působil také na Státním fondu životního prostředí v poradním sboru pro otázky rozdělování finančních prostředků Fondu do ochrany životního prostředí.

Působí jako výzkumný pracovník na Braniborské technické univerzitě (BTU) v německém Cottbusu. Od roku 2018 koordinuje společnou výzkumnou alianci „Land-Innovation-Lausitz“, která je financována německým ministerstvem pro vzdělávání a výzkum a zabývá se souběžnými výzvami klimatických změn a strukturální transformace v Lužici. Thomas Maurer je geolog a doktorát v oboru půdní eroze získal na univerzitě v německém Hohenheimu.

V letech 2014 – 2021 pracoval jako ministr životního prostředí ČR. V letošním roce byl zvolen zastupitelem a hejtmanem Ústeckého kraje. Od roku 2007 se zabýval otázkami evropské i tuzemské legislativy v oblasti životního prostředí, především problematice REACH, integrovaného povolení a systému emisních povolenek. Nyní je v jeho kompetenci oblast podpory podnikání, inovací a transformace, stejně jako oblast podpory Fondů spravedlivé transformace, fondů MŽP a MMR.

Dlouhodobě se věnuje energetice a hospodářské politice, aktivně se věnuje otázkám životního prostředí a udržitelnosti. Působil v krajské politice na Vysočině, kde zastával pozice zastupitele i náměstka hejtmana pro životní prostředí, zemědělství, lesní a vodní hospodářství. Jako ministr průmyslu a obchodu se podílí na projektech spojených s obnovitelnými zdroji energie. Například spolu s Ministerstvem životního prostředí pracuje na výstavbě větrných elektráren. Je spoluautorem nové Hospodářské strategie České republiky.

Je polský odborník, který se podílel na iniciativách zaměřených na udržitelnost životního prostředí. Pracuje v rámci Iniciativy EU. Podporuje zejména projekty zaměřené na transformaci regionů těžby uhlí a jejich přechod na udržitelnější ekonomiku. Aktivně se podílel na plánech spravedlivé transformace a na vývoji strategií na obnovu zasažených oblastí, podporu inovací a integraci zelených technologií. Zúčastňuje se mezinárodních projektů a sdílení zkušeností mezi regiony s podobnými problémy. Podporuje iniciativy zaměřených na lepší využití obnovitelných zdrojů a nové technologie.

Působí jako ředitelka odboru pro podporu přechodu na nízkouhlíkovou ekonomiku na Ministerstvu životního prostředí ČR. Její hlavní zodpovědností je implementace Fondu spravedlivé transformace zejména v „uhelných“ regionech, kterými jsou kraje Moravskoslezský, Ústecký a Karlovarský. Koordinuje strategické projekty jako obnova krajiny, podpora vzdělávání, rozvoj malých a středních podniků. Podílela se na vzniku strategie RE:START. Zkušenosti získala na Ministerstvu práce a sociálních věcí, Ministerstvu pro místní rozvoj a také v Evropské komisi na DG EMPL.

Dr. Zsuzsa Piskóti-Kovács pracuje pro sekretariát Maďarské uhelné komise jako vedoucí oddělení na Katolické univerzitě Károly Eszterházy.  Aktivně se podílí na řešení enviromentálních problémů prací na územních plánech spravedlivé transformace (TJTP).  Cílem těchto plánů je usnadnit přechod od závislosti na uhlí k udržitelným zdrojům a podpora obnovitelných zdrojů energie. Tyto plány jsou součástí projektu LIFE – IP NORTH – HU – TRANS, který je zaměřen na podporu ekonomiky regionů zasažených přechodem na klimatickou neutralitu.

V současnosti působí jako generální ředitel Unie municipalit v regionu Ida – Virumaa v Estonsku. Tato pozice je významná pro regionální spolupráci a rozvoj včetně aktivit souvisejících s udržitelným řízením, odolností vůči klimatu a politikou životního prostředí.  Podporuje enviromentálně šetrné projekty, které kombinují udržitelný rozvoj a ekonomický přínos pro region, např. v oblasti turismu. Jeho role souvisí s dohledem nad regionálními projekty jako součást širších ekologických iniciativ EU a Estonska.

 

Ubytování a doprava

PRAKTICKÉ INFORMACE

Kde se nachází místo konání konference?  Podívejte se na mapu.

Jaká je nejbližší zastávka autobusu/trolejbusu? Kampus, Poliklinika

Doprava z hlavního nádraží Ústí n. Labem:

– 3 min na zastávku Mírové náměstí, následně autobusem/trolejbusem 81, 71 na zastávku Kampus
– 3 min na zastávku Mírové náměstí, následně autobusem 451 na zastávku Poliklinika

Parkování: Na placených parkovištích kolem areálu. Omezeně v kampusu, nutno vyplnit v registračním formuláři.

DOPORUČENÉ UBYTOVÁNÍ

Clarion Ústí nad Labem
– Cena za single pokoj : 1975 Kč
– Cena za dvoulůžkový pokoj: 2500 Kč
– Objednávejte mailem: d.jedlickova@clarion-hotels.cz, Heslo: TRANSFORMUJ

Interhotel Bohemia
– Cena za single pokoj: 1470 Kč
– Cena za dvoulůžkový pokoj (2 osoby): 1750 Kč
– Objednávejte mailem: info@ihbohemia.com, Heslo: TRANSFORMUJ

Hotel Větruše
– Cena za single pokoj: 1900 Kč
– Cena za dvoulůžkový pokoj (2 osoby): 2600 Kč
– Objednávejte mailem: hotel@hotelvetruse.cz, Heslo: TRANSFORMUJ
– Do centra se nejlépe lze dostat lanovkou. Zpáteční cesta stojí 60Kč. Lanovka jezdí každých 15 minut od 9:00 do 20:00.

 

Máte dotaz?

ENGLISH VERSION