Zástupce evropské komise Petr Votoupal z DG Regio na úvod poděkoval zástupcům uhelných regionů panu Karáskovi, paní Dvořákové a panu Pizingerovi za odvedenou práci při podpoře spravedlivé transformace v každém z krajů a vyjádřil přání, aby i nová politická reprezentace krajů pokračovala v transformaci se stejným nasazením. „Je potřeba dokončit fázi hodnocení strategických projektů a plně se soustředit na jejich implementaci“ řekl. Ve svém vystoupení také ocenil přístup k řízení programu a dosavadní plnění stanovených milníků.
Členům monitorovacího výboru byl představen návrh harmonogramu výzev pro rok 2025, který bude dále projednán v tematických pracovních skupinách a zveřejněn ve druhé polovině prosince na webu OPST.
Dále byla na jednání představena kritéria, na jejichž základě budou nastaveny podmínky pro nové tematické výzvy i budoucí finanční nástroje.
V Moravskoslezském kraji bude spuštěn fond, díky kterému bude možno využít nevyužité pozemky tzv. brownfieldy pro řadu nových funkcí včetně bydlení. Z nových finančních nástrojů bude ve všech krajích v roce 2025 k dispozici záruční finanční nástroj pro malé a střední podniky s alokací 500 mil. Kč s cílem zlepšit jejich přístup k financování. Správcem tohoto finančního nástroje bude Národní rozvojová banka (NRB).
Mezi nově plánované výzvy, o kterých byl monitorovací výbor informován, patří budování výzkumných kapacit v Ústeckém a Karlovarském kraji. Cílem je podpora aplikovaného výzkumu vedoucí ke vzniku nových výsledků uplatnitelných v praxi a k řešení výzev a potřeb společnosti a hospodářství.
V odpoledním bloku zúčastnění, mezi kterými byli zástupci všech uhelných krajů, další regionální partneři, zástupci dotčených ministerstev a Evropské komise, diskutovali znovu o budoucnosti kohezních fondů po roce 2027 a roli OPST při podpoře přípravy nových strategických projektů. Další zasedání monitorovacího výboru se uskuteční na jaře 2025.